Kur'an Yurdu

Zilzal Süresi & Mumammed Gazali

Zilzal Süresi & Mumammed Gazali

Zilzal Süresi Tefsiri – Gazali

Kıyamet kopmadan önce, yeryüzünde, bütün kıtalarda ki yerleşimleri sersemleştiren büyük bir sarsıntı olacaktır Sarsıntının, şiddet ve alan etkisi farklıdır. Sarsıntı bazen birkaç dakika sürebilir. O zaman köyleri yerle bir eder ve şehirleri bir enkaz halinde bırakır. Sarsıntı yarım dakikada yoklayıp özü parçalara ayırarak insanları yüzüstü bırakabilir. Sarsıntı, volkan patlaması ve yerden lavların fışkırmasıyla birleşirse, o zaman acı daha da artar.

Yer o yaman sarsıntı ile sarsıldığı, yer (bağrındaki) ağırlıklarını (hazineleri, madenler, yahut ölüleri dışarı) çıkardığı ve insan: ‘Ona ne oluyor!’ dediği zaman (Zelzele 1-3)’

Ne olmuştur ona! Bize ne verilmek istenmektedir?

İşte o gün (yer),haberlerini söyler.Çünkü Rabbin ona vahyetmiştir (Zelzele 4-5)’

O gün insanlar, va’dedilen günün ve insanların sunduklarına hesap verme anının geldiğini hissederler.

O gün insanlar ayrı ayrı gruplar halinde (ilahi divana) çıkarlar ki, yaptıkları kendilerine gösterilsin (Zelzele 6)’

Onların olanlar karşısındaki hisleri güçlüdür, galiptir: “O gün her nefis yaptığı her hayrı hazır bulacaktır; işlediği her kötülüğü de. İster ki o kötülükle kendisi arasında uzak bir mesafe bulunsun (A’li İmran 30)”. O gün bir zerrenin hesabı kritiktir.

Bir hadiste rivayet edildiğine göre Peygamber’e (s.a.v) eşeklerin zekatı sorulunca o şöyle buyurur: Allah bu hususta şu eşsiz kapsamlı ayet dışında başka bir şey indirmemiştir:

Artık kim zerre ağırlığınca hayır yapmışsa onu görür. Ve kim zerre ağırlığınca şer yapmışsa onu görür. (İnsana ameli gösterilir, insan yaptığını görür) (Zelzele 7-8)’

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 881-882

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ