Kur'an Yurdu

Zengin Olmanın Zararları

Zengin Olmanın Zararları

1-► Servetin insanı isyana sürüklemesidir

2-► Şehvet azdırır fakat acizlik, şehvet ile kişinin arasına girerek onu belalardan korur. Çünkü yapamayacağı bir günahı işlemeye kalkmaz. İçinde olan umut, onun o tarafa meyletmesine sebep olur.

3-► Servet iktidar bahşeden bir varlıktır. Kötü insanların kuvvetlerini harekete geçirir. Servet sayesinde isteklerin peşinde gidecek olursa mahvolur, sabredecek olursa büyük sıkıntılara katlanması icab eder. Çünkü yapmaya gücü yetip yapmamaya sabır daha zordur. Fitnenin gizlisi, açığından daha büyüktür.

4-► Şehvetin çokluğu insanı mubah olan şeylerin yapılmasına sevk eder ki, bu da afetlerin birincisidir.

5-► Servet sahibi olan kimse, Süleyman Peygamber gibi arpa ekmeği yemeğe, kalın kumaştan elbise (aba) giymeye ve zevklerini terk etmeye dayanıklı olsa da, peygamber olmadığı için, her an dünyadan tat almak, dünyalığa alışmak tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Ahiretini terk edip, servetle hemhal olur. Öyle ki servet onun ayrılamadığı en yakın bir dostu olur. Servet onun kıymetli dostu olunca da, bazen helal yoldan elde edemediği serveti, haram ve şüpheli şeylere dalarak alır. (Zamanımızdaki faiz gibi)

6-► Yağcılık ve ikiyüzlüüğe başvurur. İçi başka dışı başka olur. Yalan söyler. Bu yaptıklarıyla da istediğini elde edemeyince, kötü huylara bulaşmak zorunda kalır. En azından o aşağılığa düşer.

7-► Serveti çoğalan kimselerin, insanlara olan ihtiyacı da çoğalır. İnsanlara ihtiyacı olanda onlara karşı ikiyüzlülük etmek mecburiyetinde kalır. İnsanları razı etmek isterken, Allah’a isyan eder. İnsan birinci afetten kurtulsa, ikinci afete düşer.

8-► Hased, kin, gösteriş, yalan, söz taşıma, gıybet ve buna benzer dil ve kalple ilgili hastalıklar ortaya çıkar. Bütün bunların ana kaynağı maldır, servettir. Malın doğurduğu bu hastalıklar, diğer organlara da geçebilir.

9-► Hiçbir servet sahibinin kendini kurtaramadığı bir afettir ki,o da servetin düzenlenmesi ile uğraşıp Allah’ın zikrinden yoksun kalmaktır. İnsanın Allah’ı zikretmesine engel olan her şey zarardır, perişanlıktır.

10-► İsa Peygamber diyor ki;

Servetin üç belası vardır. Birincisi helalinden kazanmaktır. Eğer helalinden kazanmışsa durum ne olur ? diyenlere; Meşru olmayan yerlere harcamaktır dedi.

11-► Dünyanın düşünce alanı, sonu gelmeyecek kadar geniştir. Geçinebileceği kadar yiyeceği ve malı olanlar bütün bu düşüncelerden kurtulmuşlardır.

Saydığımız bu zehirlerin panzehiri; geçinebilecek kadar alıp, geriye kalanını hayır ve iyilik yapmak üzere harcamaktır. Günlük nafaka, hayır ve iyilikler harcanılan malın dışında kalan bütün servet zehir ve afettir.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 673-674

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ