Kur'an Yurdu

Zamanın Değişmesi ile Dini Hükümler Değişir mi?

Zamanın Değişmesi ile Dini Hükümler Değişir mi?

Mecelle-i Ahkam-ı Adliye’nin 33. Maadesi; şöyledir;

Ezmanın teğayyürü ile ahkamın teğayyürü inkar olunmaz

Yani zamanın değişmesi ile örf ve adete dayanan cüz-i hükümlerin değişmesi mümkündür. Zira zaman ve mekan değiştikçe insanların ihtiyaçları, halleri, öfr ve adetleri ve kullandıkları şeyler de değişeceği cihetle herhangi bir delile bağlı olmayıp tamamen örf ve adete dayanan cüz-i hükümler de değişebilir.

Mesela; İslamiyet’in ilk zamanlarında mescit ve camilerin kapısı daima açık tutulurken, daha sonra hırsız ve fasıkların çoğalması sebebiyle öğle namazı ve yatsı ile sabah namazı aralarında kilitlenmesine cevaz verilmiştir.

Zaman ve Şartlar Değişti Diye Şer’i Delilleri Terk Etmek Caiz midir?

Ancak Ahkam-ı Külliye, yani dine ait olan ve edille-i şer’iyye (kitap, sünnet, icma ve kıyas) ile sabit olan hükümler daima baki olup değişiklik kabul etmez. Cenab-ı Hakk’ın emrine ve muradına uygun olmayan bir örf ve adet meşru olmayacağından, zaman değişti deyip şer’i delilleri terk etmek asla caiz değildir.

Mesela; Kadınların el ve yüzleri hariç diğer uzuvlarını mahremiyetlerinden başkasının görmesi ve bu iki uzuv da dahi herhangi bir uzvuna başkasının dokunması, kat’i delillerle haram kılınmıştır.

Ebu’l Faruk Süleyman Hilmi Tunahan (k.s) Hz de: Bu hususla alakalı şöyle buyurmuşlardır:

Ezmanın tebeddülü ile ahkam tebeddül eder sözü küfürdür. Ezmanın tebeddülü ile şer’i ahkam değil, dünyevi ahkam, yani adet ve ahval tebeddül eder. Okka yerine kilo, dirhem yerine gram, arşın yerine metre kullanılması gibidir. Ahkam-ı ilahi değişmez. Kıyamete kadar sabit ve bakidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ