Kur'an Yurdu

Selamlaşma Adabı

Selamlaşma Adabı

Müslümanlar kendi aralarında birbirlerine selam vermelidir. Bilinen selam lafzıyla selamlaşmaları, cennet ehlinin ehlinin selamıdır. Müslümanın asıl görevi, bütün Müslümanlara selamını yaygınlaştırmasıdır. Çünkü bu, müminlerin ahlakındandır. Rivayete göre Enes b. Malik’e göre Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur;

Evinden çıktığın andan itibaren, senin kıblene yönelen herkese kime gözün dokunmuşsa selam ver ki, kalbine imanın tadı girsin. Evine girince de selam ver ki bereketin ve evinin bereketi artmış olsun.

Selamlaşma Adabına Örnek olarak

Salihlerden birinin anlattığına göre, bir dostu kendisini karşılar ve der ki:

Nasıl sabahladın?

Bunun üzerine adam da ona şöyle der: Yazıklar olsun,  bu nasıl giriş? Es-Selamu aleyküm diyemez miydin. Bundan dolayı sana on hasene sevap olurdu. Bende sana selamının karşılığını verirdim ve bende on hasene sevap kazanmış olurdum. Bir yerde yirmi hasene iyilik ve sevap toplanırsa, bu durumda oraya rahmetin inmesi umudu vardır.

Salihlerden birisi bir adamın arkadaşına söylediği şu söz hakkında sorar: Allah senin ömrünü uzatsın. O da cevap olarak der ki: Bu, ilah tanımayanların selamıdır.

Dinimiz İslam’a Göre Selam Nasıl Verilmeli?

Müslümanların selamı ise; Es-Selamü aleyküm’dür.

Rivayete göre Hz Ömer’in oğlu Abdullah pazara çıkar, kendisine: Pazarda ne yapıyorsun diye soru sorulur. Çünkü sen alış-veriş yapmıyorsun derler. Abdullah b. Ömer’in cevabı ise şöyle olur: Benim çıkışım sırf selam içindir. Çünkü kendisi kime uğrasa ve kimi görse hemen ona selam verirdi.

Hz Lokman oğluna şöyle der: Oğlum! Bir kavmin toplantı yerlerine / meclislerine gittiğin zaman, onlara İslam’ın payını at ve onlara selam ver. Sonra da otur. Onların konuştuklarını görmedikçe konuşma. Eğer hayır konuşurlarsa, aralarına gir. eğer konuştukları hayır değilse hemen oradan ayrıl, bir başka meclise git.

Başarı yüce Allah’tandır.

Kaynak: Ebu’l-Leys Semerkandi / Bostanü’l Arifin / bkz: 384-385

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ