Kur'an Yurdu

Ölen İçin Kur’an Okumak

Ölen İçin Kur’an Okumak

Necm Süresi 41. Ayet: Sonra da ona yaptıklarının en mükemmel bir şekilde karşılığının verileceğini

Necm Süresi 41. Ayet Tefsiri:

Necm Süresi 41. Ayet Tefsiri:: (İmam Şafii ve ona tabi olanlar bu ayet-i kerime’den Kur’an okumanın hediye edilen sevabının ölülere ulaşmayacağı hükmünü çıkarmışlardır. Çünkü bu ne onların amelidir ne de kazandıkları bir şeydir. Bundan dolayı da Resulüllah (s.a.v) ümmetine bu işi yapmalarını söylememiş, teşvik etmemiş, herhangi bir nass veya işaret yoluyla onları bu yola irşad etmemiş, yönlendirmemiştir.

Aynı şekilde sahab-ı kiram’dan hiçbir kimseden de böyle bir tutum nakledilmiş değildir. Eğer bu bir hayır olsaydı şüphesiz bizden önce onu yaparlardı. Allah’a yakınlaştırıcı amellerde sadece nasların sınırları içerisinde kalınır. Çeşitli kıyas ve görüşlerle bu hususta tasarrufta bulunulamaz.

Dua ve sadakaya gelince, bunların ulaşacağı üzerinde icma vardır ve şeriat koyucu tarafından bu hususta nass vardır. Nitekim Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: İnsan öldü mü şu üç husus müstesna ameli kesilir: Kendisine dua edecek salih bir evlat yahut kendisinden sonra hayrı kalıcı bir sadaka yahut kendisinden yararlanılacak bir ilim)

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri -Tefsiru’l Kur’an’il Azim- / C:10 / bkz: 428

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ