Kur'an Yurdu

Nas Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

Nas Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

De ki: Sığınırım ben insanların Rabb’ine. İnsanların padişahın, insanların ilahın (Nas Süresi 1-3)’

Bu sürede cin ve şeytanlardan ve onların gönüllere vesveselerden sığınma vardır. Biz cinlerin nasıl bir tasarrufa sahip olduklarını bilmiyoruz. Ancak onların bizden ne istediklerini ve bize yöneliş gayelerini bilmiyoruz. Bu yüzden bizi koruması için insanların ilahına ve padişahı olan Rabbe sığınıyoruz. Allah’ın sıfatlarının tekrarlanışı, yoksulluğu itiraf ve güçlüye sığınmadır.

İnsanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvas(vesvesecin)ın şerrinden (Nas Süresi 4)’

Vesvas; Eziyet vermek, gizlenen ve üzerine abanmak için fırsat kollayan,

mü vesvis ise; kendisinden sakınılması gereken hain düzenbaz demektir.

Bir başka yerde Allah şöyle buyurur; ‘Böylece biz, her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. (Bunlar) aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözler fısıldarlar (En’am 112)’

İnsan şehveti galiba eylemdeki lezzeti, cin şehveti ise İblis’ten miras aldığı üzere yoldan çıkarma arzusudur. Birbirlerinden işte böyle yararlanıyorlar.

Ancak şeytanlar, her türlü yaptırım otoritesinden mahrumdurlar. Yoldan çıkarma ve aldatma dışında hiçbir şeye malik değillerdir. Kim onlara uyarsa, hele de uyarılıp sakındırıldıktan sonra hiçbir özrü ve mazereti olmaz.

Bu süre, nefsi kaygıların tehlikesinden ve onlardan kurtulmanın gereğinden söz etmektedir. Haklılığında sabrederek Rabbini hatırlayan mü’min, nefis ve onun endişelerinden, şeytan ve vesveselerinden kendisini koruyan sürelerin içinde yaşar.

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 911

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ