Kur'an Yurdu

Nas Süresi Hatimesi

Nas Süresi Hatimesi

Ey kurtuluşu talep eden!

Ey ihlasa düşkün !

Sakın ha sakın, heva ve hevese uymayasın ! Sakın ha sakın, şehvetlerinle yüz üstü düşüp kalkmayasın !

Eğer insan, heva ve hevesine uyacak şehevi kuvvetlerine bağlanıp kalacak olursa, onun kalbi artık şeytanın yuvası ve madeni haline gelir. Zira heva ve heves şeytanın gıdası ve besin kaynağıdır. fakat insan eğer şehvetleri ile mücahede halinde, savaş halinde olursa, şeytan ona musallat olamaz. Bu durumda ise onun kalbi meleklerin mekanı ve yuvası olur.

Dünyayı ve nefsin arzularını anma hali kalp üzerinde baskın gelirse, işte o zaman şeytan kendisine geniş bir alan bulur, şerri ve sonucu kötü olan her şeyi pompalamaya, vesvese vermeye başlar.

Böylece o kişiyi uçurumlara düşürür. Buna karşılık insan, her ne zaman şehvetlerinden, nefsani arzu ve isteklerinden yüz çevirir, onlarla layığı vehiyle mücahede ve mücadele eder, ibadet ve taatte hakkıyla yönelirse, işte o zaman da, Melik olan Allah Teala ona hayrı ve iyiliği ilham eder. Kurtuluş vesilelerini ona kolaylaştırır. Cennete ulaşmanın yollarını gösterir ve öğretir.

Hatırlar yani ilhamlar fiillerin başlangıcı ve kaynağıdır. Çünkü hatırlar rağbete, rağbet azim ve niyete sevk eder. Niyet ise bedenin azalarını harekete geçirir ve inançları sağlamlaştırır. Eğer hatırlar güzel ve övülen cinsten olursa, insana salah, doğruluk ve nimet getirirler. Fakat vesveseci şeytan tarafından gelirse, bu durumda da insan için fesat, bozukluk ve kötülük söz konusudur. Cezaya düçar olmakla karşı karşıyadır.

Allah Teala bizleri nefsin hile ve hurdasından, helake sürüklemesinde, heva ve hevese uymaktan muhafaza buyursun. Nefsani isteklere ve şehvetlere karşı, onların aşırı baskılarına ve kuvvetlerine karşı mücahede etmed, sadatın seyyidi ve kainatın safveti hürmetine, bizlere yardımcı olsun.

Allah Tealanın bütün salat, selam ve tezkiyeleri habibinin üzerine, onun ailesinin üzerine, onun tertemiz eşlerinin üzerine, onun neslinden gelen güzel insnaların üzerine, onun kamil halifeleri üzerine ve bütün ashabı üzerine olsun.

Evvelde, ahirde, batında ve zahirde Allah’a hamdler, şükürler, övgüler, medh-u senalar

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: VI / bkz: 591-592

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ