Kur'an Yurdu

Namazın Adabına Uygun Davranışlar

Namazın Adabına Uygun Davranışlar

Namazın Mendupları

Yemeği Namazdan Önce Yemek: Bu konuda Enes b. Malik,Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: ‘Akşam yemeği hazırlandığı bir sırada akşam namazı vakti girerse namaz kılmadan önce yemek yiyin. Yemeğinizi yerken de acele davranmayın (Not: Vaktin çıkmasından korkuluyorsa, korkulacak olursa eğer öncelik namaz konusunda gösterilmelidir)

Sıkışmadan Namaz Kılmak: Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: ‘Namaz vakti girer ve kişi tuvalet ihtiyacını gidermek isterse önce tuvalet ihtiyacını gidersin’. Bir başka hadis-i şerif de: Namaz vakti girer ve kişi sıkışırsa, önce ihtiyacını gidersin

Son Kez Kılıyorcasına Namaz Kılmak: Ümmü Seleme validemiz Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: ‘Sizden biri namaz kılacağı zaman, veda eden kimse gibi namaz kılsın, bir daha asla namaz kılacak zaman kadar ömrünün kalmadığını düşünen kimse gibi namaz kılsın’.

Namazını Güzelce Kılmak: Ebu Hureyre’den nakledilmiştir: Hz Peygamber (s.a.v) bir gün namaz kıldırdı. Namazı bitince şöyle buyurdu: ‘Ey falanca namazını güzel kıl. Namaz kılan kimse nasıl namaz kıldığına bakmaz mı! Kuşkusuz ki insan, kendisi için namaz kılmaktadır’.

Rükü Ve Secdeyi Tam Yapmak: Hz Peygamber (s.a.v) namaz kılarken rükuyu tam yapmayan, tavuğun yem yemesi gibi secde yapan bir adam gördü ve onun hakkında  ‘Eğer bu adam bu hal üzere ölse, Muhammed’in dini üzere ölmemiş olur’ buyurdu ve şunları ekledi: ‘Tam yapılmayan rüku ve aç birinin bir veya iki hurmayı yemesi gibi yerden bir şeyi gagasıyla alırcasına yapılans ecde kişiye fayda sağlamaz’.

Namazda Hareket Etmemek Ve Sağa Sola Dönmemek: Ebu Zer,Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: ‘Allah Teala sağa sola dönmediği sürece yönünü çevirerek kuluna yaklaşmaya devam eder. Ne zaman ki kul yüzünü O’ndan çevirir, işte o zaman da Allah Teala ondan uzaklaşır’

Namazda Huşu İçinde Olmak: Allah Teala şöyle buyurmuştur: ‘Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir, onlar ki namazlarında huşu içindedirler (Müminun Süresi 1-2)’.Hz Peygamber (s.a.v) de şöyle buyurmuştur: ‘Namaz ikişer ikişer kılınır. Her iki rekatta teşehhüde oturulur. Namaz huşu, yakarma ve iç huzurundan ibarettir. (Kişi namaz bitirdikten sonra) ayaları yüzüne bakacak şekilde ellerini kaldırır ve Ya Rabbi! Ya Rabbi! diye dua eder’.

Namazda Allah’a Boyun Eğmek: Bir kutsi hadiste Allah şöyle buyurmuştur: ‘Her namaz kılan,namaz kılmış olmaz. Ben ancak azametim karşısında boyun eğen, arzularını haramlarımdan sakındıran, bana isyanda ısrarcı olmayan, acı doyuran ve açığı giydiren kimsenin namazını kabul ederim’.

Kalbi Meşgul Edecek Şeylerden Uzak Durmak Ve Namazda Kişiyi Meşgul Edecek Elbise Giymemek: Hz Aişe validemizden şöyle nakledilmiştir: Hz Peygamber (s.a.v) üzerinde çizgiler bulunan hamisa adlı bir elbise ile namaz kılmaya kalktı. (Namaz esnasında) onun çizgilerine baktı. Namazı bitirince bunu Ebu Cehm b. Huzeyfe’ye götürün ve bana enbicaniye getirin. Çünkü bu elbise namazda iken beni meşgul etti.

(Hamisa: Yünden yapılan ve üzerinde çizgiler bulunan bir tür elbise)

(Enbicaniye: Yünden veya pamuktan ya da ketenden yapılan, sıkı dokumalı kalın ve desensiz bir tür elbise)

Namaza Başlamadan Önce Yemek Kokusunu Gidermek İçin Elleri Yıkamak: Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: ‘Sizden biri namaza duracağı zaman yemeğin kokusunu ve kirini gidermek için ellerini yıkasın. Çünkü melek en fazla eldeki yemek kokusu ve kirinden rahatsız olur.

Namaza duran her kulun ağzına bir melek girer, ağzından her ayet çıkışında ağzına bir melek girer

Namazda Kıyamı Uzatmak: Allah Teala şöyle buyurmaktadır: ‘Kalkıp huşu ile Allah’ın divanında durun (Bakara Süresi’238)’. Hz Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ‘En hayırlı namaz kıyamı en uzun namazdır’.

Saf Tutarken Omuzları Bitiştirmek Enes b. Malik,Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: ‘Saflarınızı düz tutun. Çünkü ben sizi arkamdan da görüyorum’. Enes şöyle demiştir: Her birimiz omzunu arkadaşının omzuna, ayağını da arkadaşının ayağına bitiştirirdi.

Safta Omuzları Kasmamak: İbn Abbas,Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: ‘Sizin en hayırlınız namaz da iken omuzlarını kasmayanlardır’.

Sabah Namazından Sonra Oturmak: Cabir b. Semura’dan şöyle nakledilmiştir: ‘Hz Peygamber (s.a.v) güneş doğana kadar sabah namazını kıldığı yerden kalkmazdı. Güneş doğunca kalkardı.

Kaynak: Esad Muhammed Said es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı / bkz: 194-197

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ