Kur'an Yurdu

Leyl Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

Leyl Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

Örttüğü zaman geceye andolsun. Ortaya çıkıp göründüğü zaman gündüze andolsun (Leyl Süresi 1-2)”

Dünyayı kaplayan gece karanşığına ve onu açığa çıkaran gün ışığına yemin olsun. Gece ile gündüzün farklı oluşu ile birlikte insanlar zamanlarını belirlerler ve geleceklerini tayin ederler. Böylece ya cennete girerler ya da cehenneme. Salih bir kimsenin çalışması, kendisine geleceğinin aydınlık olduğunu belirler. Kötü amel de, sahibini kötü sona hazırlar.

Bundan dolayı kim (fakirlere) verir (günahlardan) korunursa ve en güzeli (Kur’an’ı) doğrularsa, ona en kolay (en rahat şeylerin yolunu) kolaylaştırırız (cennetlere, huzur ve rahata sokarız). Fakat kim cimrilik eder kendini zengin görüp (Allah’a) tenezzül etmezse ve en güzeli de yalanlarsa, ona en güç (şeylerin yolunu) kolaylaştırırız (onu çetin durumlara götüren yollara sokarız (Leyl Süresi 5-10)”

İslam ümmeti içinde kendi güçlerini inkar eden, oturmaya ve tembelliğe özenen, bu yüzden içinde bulunduğu halini ve geleceğini kaybeden nesiller zuhur etmiştir. Çünkü bunlar kaza ve kader anlayışıyla ahlaklanmış, cebir hurafesine boyun eğmiş, başarısızlığını ve çaresizliğini kiralamada kendilerini gevezeliğe vurmuşlardır. Cömertlik, dürüstlük ve takvanın gerekliliği ile birlikte mutlaka Allah’ın rızasını aramak ve her şaibeden niyeti soyutlamak gerekir.

Bu zor bir iştir. İnsanların geneli mal ve makama tapıyorlar. Şahsı, şeref ve haysiyetleri etrafında dönüp dolaşıyorlar. Bazen kafamdan beşeri oluşumun eksenini gösterişin oluşturduğu ve ihlasın dedikleri gibi “enderu min kibriti’lahmer (kırmızı kibritten daha nadir Zümrüdü Anka) olduğu geçiyor.

O ki malını (Hak rızası için) vererek arınır. Ve onda hiç kimsenin karşılık verilecek nimeti yoktur. (Verdiğini) Yalnız Yüce Rabbinin rızasına ermek için verir. Yakında kendisi de (Allah’ın vereceği nimetle) razı olacaktır (Leyl Süresi 18-21)”

Amel, dünya sevgisinden kurtulup ahiret arzusuna yaklaşsaydı dünyanın korkunç fitnelerinden kurtulur, ortalığı darmadağın eden savaşlar son bulur, farklı gruplar birleşir, dağınık saflar düzelirdi. Allah’tan perçemlerimizden tutup rızasına götürmesini istiyoruz

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 859-860

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ