Kur'an Yurdu

Kalbin Düzgün ve Sağlam Olması

Kalbin Düzgün ve Sağlam Olması

Kalp düzelince ondan çıkan söz doğru ve gerçek olur, kimse onu reddetmez. Kalp kalple, sır sırla ,mana mana ile, öz öz ile ve doğru da doğru ile konuşur. İşte o zaman ağzından çıkan sözler çorak olmayan, yumuşak ve verimli bir toprağa atılan tohum gibi bitki bitirir.

Kalp düzelince dalları, yaprakları ve meyveleri olan bir ağaca benzer. İnsanlar için ondan bir çok faydalar vardır

Kalpte düzgünlük ve sağlamlık olmayınca hayvanların kalbine benzer, anlamsız bir görüntüdür, içi boş bir kaptır, meyvesiz bir ağaçtır, kuşsuz bir kafestir oturanı olmayan bir evdir, içinde dirhemlerin, dinarların ve mücevherlerin toplandığı ama harcayanı olmayan bir hazinedir, ruhsuz bir cesettir, adeta taşa çevrilmiş bir ceset gibidir. Manası olmayan bir surettir.

Allah’tan yüz çeviren ve Onu inkar eden kalp, dönüştürülmüş ve asıl özelliğini kaybetmiştir. Bundan dolayı Allah böylesi kalpleri taşa benzeterek şöyle buyurmuştur: ‘Sonra kalpleri katılaştı. O kalpler taşa benzer hatta ondan daha da serttir’

İsrail oğulları Tevrat’la amel etmeyince Allah (c.c) onların kalplerini taşa çevirdi ve onları kapısından kovdu.

Ey Muhammed Ümmeti!

Siz de böylesiniz. Kur’an’la amel etmez, hükümlerini hakim kılmazsanız Allah sizin de kalplerinizi taşa çevirir ve sizi kapısından kovar. Allah’ın bilgi sahibi olmasına rağmen sapkınlıkta bıraktığı kimselerden olmayın. İnsanlar için öğrenirsen onlar için amel edersin. Allah için öğrenirsen Onun için amel edersin. Dünya için öğrenirsen onun için amele dersin. Ahiret için öğrenirsen onun için amele dersin. Dallar kökler üzerinde durur. Sen nasıl davranırsan öyle karşılık görürsün.

Her kap içindekini sızdırır. Kabına gazyağı koyuyor sonra da kalkıp ondan gül suyu çıkmasını bekliyorsun. Senin hiçbir kıymetin yok. Yaptığını insanlar için yapıyor sonra da Yaradanın senin yanında olmasını, Ona yakın olmayı ve cemaline bakmayı istiyorsun. Senin hiç bir kıymetin yok. Görünürde olan ve genellikle sergilemiş olduğun davranış tipi böyle. Allah senin ameline bakmaksızın lütfundan sana verecek olursa bu Onun bileceği bir iştir. İtaat etmek cennet işidir, isyan etmekse cehennem işidir. Bundan sonrası Ona ait bir şeydir, dilerse birini hiç ameli olmadığı halde ödüllendirir, dilerse de amelimiz olmadığı için içimizden birilerini cezalandırır. Bu yetki Ona aittir. O dilediğini yapandır, yaptığından sorguya çekilmez, insanlar ise sorguya çekileceklerdir.

Abdülkadir Geylani Vaazlarından Kesitler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ