Kur'an Yurdu

İpin Kimin Elindeyse Sen Onun Kulusun

İpin Kimin Elindeyse Sen Onun Kulusun

Ey yaşı ihtiyar ama doğası çocuk olan !

Bu çocukluk ne zamana kadar sürecek? Tabiatın dünyanın peşinde koşuyor, tek kaygın dünya olmuş. Bilmez misin ki kaygın seni düşündüren, kafana takılan şeydir ve sen, ipini kimin eline vermişsen onun kulusun. Senin ipin dünyanın elindeyse sen dünyanın kulusun. İpin ahiretin elindeyse ahiretin kulusun. İpin Hakk’ın elindeyse sen Hakk’ın kulusun. İpin nefsinin elindeyse sen nefsinin kulusun. İpin hevanın elindeyse sen heva ve hevesinin kulusun. İpin insanların elindeyse sen insanların kulusun.

İpini kime teslim ettiğine bir bak. Bir kısmınız dünyayı istiyor, küçük sayıda bir topluluk ahiret istiyor. Üç beşiniz de dünya ve ahiretin Rabb’inin rızasını istiyor. İşte sen saygı ölçüleri içinde onlarla birlikte ol, onlara karşı gelme, onlarla çekişme, eksik fazla yarışına girme ki eksilirsin. Onlara karşı saygısızlık etme ki bitersin.

Kim hangi durumda olursa olsun dinin emir ve yasaklarından ayrılmıyor, aşağısını-yukarısını, bulunduğu halin ortadan kalkmasını veya devam etmesini dilemiyorsa, rıza,uyum gösterme ve kulluk şartı gerçekleşmiş demektir.

Ölümden ibret almayan kimseye, öğüt vermenin hiç bir faydası yoktur. Peygamberimiz (s.a.v): Kişiye öğüt verici olarak ölüm yeter buyurmuştur.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden Kesitler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ