Kur'an Yurdu

İnfitar Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

İnfitar Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

İnfitar Süresi Kaç ayettir ve Kaçıncı Süredir?

İnfitar Süresi Mekki bir süre olup, Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin birinci ve ikinci yıllarında iki bölüm halinde indirilmiştir. Tamamı 19 ayet olan bu süre, adını ilk ayetteki ‘semanın yarılması‘ anlamına gelen ‘infitar‘ kelimesinden dolayı bu adı almıştır. Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre de Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre de 82. süredir.

İnfitar Süresi Konusu

Hayatın geçici zevk ve faydalarına aldanan, nefsinin behimi arzularına kendisini kaptırıp kalıcı olmayan şeylerin peşinde ömrünü tüketen; kimliğini, nereden gelip nereye gitmekte olduğunu; özellikle de akıbetini hiç düşünmeyen insan, hayret verici bir yanılgı içerisindedir

Çocukluk evresinde, çocuksu zevklerin bitmesini istemeyen, gençlik ve yetişkinlik çağlarını hiç geçmeyecek ya da yaşlanmayacak veya ölüm gerçeğiyle yüz yüze gelmeyecekmiş gibi gaflet va dalalet içerisinde geçiren insan, gözünün önünde yaşlanıp da ‘ömrünün en rezil çağını’ sefalet içerisinde geçiren kimselerden de ibret almayacak mı?

Dünyadaki mutluluğunu bozduğu için Peygamber’den ve ilahi bir kelam olan Kur’an’dan nefret eden ey kibirli kişi!

Seni bu derece gaflete/aymazlığa iten şey nedir? Neden kendini yaratılış amacını ve ömrünü vakfetmen gereken yüksek değerleri hiç düşünmüyorsun? Yoksa sen, bütün insanları toprakta ve ana rahminde bir yaratılıştan diğerine geçerek mükemmel bir biçimde vücuda getiren lütfu bol keremi yüce Rabb’inizin ‘insan’ gibi yüksek bir değeri boş yere yarattığını ve başı boş salıverdiğini mi sanıyorsun?

Bilinmelidir ki, ‘din günü‘ yani dünya hayatının muhasebesinin yapılacağı ve herkesin yaptıklarının karşılığını eksiksiz olarak alacağı gün kesinlikle vaki olacaktır. Özel görevlendirilmiş değerli yazıcı melekler, doğduğu andan son nefesini verinceye kadar her insanın hayatını, belki de son derece hassas kameralarla kayda geçirmektedirler.

Yüce Allah’ın dünya hayatının merkezinde yer verdiği ‘değerli insan‘ ahiret hayatının da merkezinde yüce bir değer olarak varlığını sürdürecektir. Ama önce ‘Ey suçlular! Ayrılın bugün! (Yasin 59-61)’ hitabıyla dünya hayatında insani kimlik ve değerlerini koruyup yüceltenler ile insanlık vasfını kirleten, aşağılayan hatta aşağılarında aşağısına düşürenler seçildikten sonra..

‘O gün, hiç kimse başkasına bir fayda sağlayamayacaktır. Çünkü o gün iş tamamen Allah’a aittir’

Bir hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur; ‘Yüce Allah kıyamet günü şöyle buyuracak: Ey Ademoğlu, bana karşı seni aldatan ne oldu? Ey Ademoğlu gönderdiğim resullere ne cevap verdin?’ dediği zaman Rabbine ne cevap vereceksin?

Ey Ademoğlu ! Sana ne oluyor da aklını başına devşirmiyorsun; görev ve sorumluluklarını düşünmüyor ve aldatıcı şeylere kanıyorsun? Seni böylesine mükemmel yaratan, yaratılmışların birçoğundan üstün tutan, evreni bütünüyle senin hizmetine boyun eğdiren yüce Allah, hiç boş ve anlamsız bir iş yapar mı?

Hayatı boyunca görev ve sorumluluklarının bilincinde olan iyilerle bilinçsiz ve sorumsuz kişileri; başka bir değişle, insanlık alemine hayırlı hizmetler veren iyilerle hep zarar veren, şerri yayan meymenetsizleri sonuçta bir tutar mı? Elbette hayatta yapılan her şey kayda geçirilecek, her şey hesap günü muhasebe ortamına getirilecek ve iyilerle kötüler ayırt edilecektir… O halde ey insan! ‘ Sakın ha,dünya hayatı ve çok aldatıcı şeytan seni Allah’a boş yere güvendirmesin (Lokman 33, Fatır 5)’

Sen neye aldanıyor ve neye güvenerek isyan ediyorsun? Seni meniden yaratan O değil mi? O halde, O’nu aciz bırakman mümkün mü? Bir gün Resulüllah (s.a.v) avucuna tükürdü, parmağını üzerine koydu sonra dedi ki, aziz ve celil Allah buyurdu ki:

Ey Ademoğlu! Sen beni nasıl aciz bırakabilirsin; ben seni şunun benzeri bir sudan yarattım! Seni mükemmel bir yapıda, şekil ve görünümün en güzeliyle var ettim. Sabah akşam arasında yürüdün. Mal biriktirdin ve hak sahiplerinin haklarını vermedin. Sonuçta can boğaza gelip dayanmış, sen de kalkmış varislerine senin için sadaka vermelerini vasiyet ediyorsun. Artık sadaka verme zamanı çok gerilerde kalmadı mı?

Tefsir: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:II / bkz:533-537

Meal: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri -Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:12 / bkz: 28-34

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ