Kur'an Yurdu

İmam Gazali Sözleri

İmam Gazali Sözleri

► Üç günlük dünya hayatına karşın, nefsinin isteklerine tabi olarak sonsuz hasrete düşenlere yazıklar olsun

► Allah gözleri kendi büyüklüğüne bakmak için yarattı. Gereksiz yere sağa sola iltifat edip bakmak hatadır

► Henüz dünyanın üç günlük nefsin isteklerine karşı mücahedesine karşı sabredemeyen kimse, acaba en zor ve sonu olmayan Allah’ın azabına karşı nasıl tahammül edecek? Bütün bu hallere karşılık senin hala nefis mücadelesine girmeyip, ona karşı hoşgörülü olman ya gizliden gizliye küfre girmenden veya apaçık gafilliğinden ve ahmaklığındandır. Gizliden gizliye küfre düşmen, sevap ve cezanın ehemmiyetinden habersiz olman ve hesap gününe olan inancının zayıf oluşundandır.

► Apaçık ahmaklığın ise; Allah’ın senin ibadetine muhtaç olmadığını düşünüp kötülüklerin hiçbirinden sakınmadan, onun affına ve keremine olan itimadındır. Diğer yandan bir lokmada veya bir kuruşunda dahi ona güvenmiyorsun. Onları temin için her türlü çareye başvurur ve bütün imkanlarını bunun için kullanırsın. Sen bu hal ve hareketlerinle Resulüllah’tan ahmaklık mührünü yersin; Nitekim Resulüllah (s.a.v) buyuruyor ki; Akıllı insan nefsini muhasebe edip ölüm sonrası için çalışan, ahmak insan da nefsini isteklerine bağlayıp (yine de) Allah’tan ümit-var olan kimsedir.

► Hiçbiri devrildiği şekilde değildir. Kışın soğuğunu nasıl ev, elbise ve ateş gideriyorsa, cehennemin sıcaklığını ve soğukluğunu da yalnız tevhit kalesi ve taat hendeği önleyebilir. Allah’ın keremi, kaleye girmeyen insanın muhafazasında değildir. Soğuktan korunabilmek için ateşi halkedip onun ne şekilde temin edeceğini sana öğretmesi ve bu imkanlarını halkedip bu sebeplerin elde edilmesinde kendi zatı uzak olup, onları senin elde etmen icap ettiği gibi, cehennemden de kurtulmanın yollarını ve çarelerini sana öğretmek ve sebeplerini halketmektir. Allah maddi sebeplerden nasıl müstağni ise, senin ona yaptığın taat ve itaatinden o derecek müstağnidir. Bunlar senin kurtuluş çare ve yollarındır. Hayır işleyen kendine iyilik ettiği gibi, kötülük eden de kendine kötülük eder. Allah ise alemlerden müstağni ve hiçbir kimseye muhtaç değildir.

► Ezelde meydana gelen kazaya uygun olarak takdir edilen şeyler, zamanında ortaya çıkar. Takdir edilen şeylerin sıra ile meydana gelmesine de kaza denilir. Kısaca kader, ezelde takdir olunan hükmün zamanı gelince ortaya çıkmasıdır. Hiçbir şey kaza ve kaderin dışında cereyan edemez.

► Kader konusunda Allah’a karşı edepli olun ve sukut edin. Bu sebeple kaderden söz edildiği zaman sukut edin. Çünkü yerin bile kulağı var, etrafta görüşü zayıf, anlayışı kıt olan insanlar olabilir. İçinizde en zayıf kim varsa konuşmanızı ona göre ayarlayın. Gözleri kör olan yarasanın gözündeki perdeyi açmaya kalkmayın. O buna dayanamaz, böylece hepiniz mahvolursunuz. Allah’ın ahlakıyla ahlaklanın. Kendi yüksek afakınızdan, zayıflarınızın seviyesine inin. Böylece güneşin geride bırakmış olduğundan faydalanan yarasa gibi, siz de parlayan nurlardan kalan döküntülerinden de geri kalanlar faydalanırlar. İşte o zaman şahısları ve halleri itibariyle dayanabilecekleri bir hayat yaşarlar.

İmam Gazali Hikmet Dolu Sözleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ