Kur'an Yurdu

Hud Süresi Hatimesi & Abdülkadir Geylani

Hud Süresi Hatimesi & Abdülkadir Geylani

Ey ahlakını kötü huylardan, meşru olmayan sıfatlardan, çirkin huy ve fiillerden, yalan sözden, tevhidin öz ve esasına muhalif tavırlardan temizleyip güzelleştirmekle emrolunmuş Muhammed ümmeti !

Tüm niyet ve davranışlarında uyacağın bir rehber olan peygamberin Hz Muhammed’e (s.a.v) Allah Tealanın “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol (1)” ayetiyle belirttiği gibi senin de bütün bu hususlarda irade ve kararlılığınla emrolunan şekilde istikamet sahibi olman zaruridir. Bu emir, senden sadır olan her bir söz ve eylemde dengeli ve istikamet üzere ol anlamına gelir. Dinin emirlerine bağlı kalma, yasaklanan şeylerden sakınma ve ahlakını güzelleştirme hususlarında Hz Peygamber’in (s.a.v) sünnetini harfiyen takip etmelisin. Çünkü Hz Peygamber, sıdk ve ferdiyet makamına vasık olan ehl-i tevhidin biricik göz bebeğidir. Geçmiş, gelecek ne kadar kamil insan varsa onun nurunun kandilinden feyiz almaktadır.

Ey bu değerli söze istidadı olan ve bu ayetin sırrına erişmek isteyen ! Sana gereken bütün ahvalinde istikamet ve dengeyi koruman, her türlü ifrat ve tefritten uzak durman, ihlası zedeleyip yok eden her türlü riya ve gösterişten Allah’a sığınmandır. İyi bil ki bu yoldaki en hayırlı dostun ve yoldaşın mutlak kudret ve ilim sahibi Aziz ve Alim olan Allah’a rıza gösterip O’na teslim olup O’na dayanmaktır.

Maddi refah ve zenginliğin içinde olmalarına rağmen gaflet içinde olanlarla fazla yakın ilişki kurma ve onlarla birliktelikten sakın. Dünyalık hususunda fazla hırs gösterme ve sana yetecek kadarına kanaat et. İffet ve namusunu korumada itina göster.

Himmet ve konsantrasyonunu bir an bile olsa dünya işlerine teksif ederek tefrika-yı kalbe uğrama ki bu tür düşünceler seni endişe ve hüzne sevk etmesin. Çünkü misafir, yalnızca sayılı gün miktarınca konakladığı yerde tasarruf hakkına sahiptir. Edep ve mahir Hz Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğunu işitmedin mi?

Dünyada sanki bir garip yolcu imişsin gibi ol. Diğer bir hadisinde Seyahate çıkacak bir yolcu gibi ölüm ve sefer için azığını hazırla.

Hulasayı kelam bu aldanış yurdu olan dünyaya aldanıp da ömrünü sakın aldanış içinde geçirme. Kendini kabir ehlinden biri gibi kabul et. Çünkü ölüm, ebedi saadeti elde edecek olmalarından dolayı sevinç içinde olan ehl-i sururun vuslat özlemi ve iştiyakı; Allah Tealanın huzuruna çıkacak olmalarından dolayı da erbab-ı huzurun adeti ve halidir.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:II / bkz: 477-479 (1- Hud 112)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ