Kur'an Yurdu

Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz

Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz

Sanki hiç ölmeyecek, kıyamet gününde haşredilmeyecek ve Hakk’ın huzurunda hesaba çekilmeyecek, sırat köprüsünden hiç geçmeyecek gibi gaflet içinde yüzüyorsunuz. Müslüman ve iman sahibi olduğunu iddia eden sizlerin durumu işte budur.

Şayet Kur’an’a ve bildiğinizle amel etmezseniz ikisi de sizin aleyhinize birer delil olur. Alimlerin yanına gelip siz söylediklerini kabul etmediğinizde onların meclislerinde bulunmanız da sizin aleyhinize bir delil olur. Bunun, kıyamet gününde Hz Peygamberle (s.a.v) karşılaşıp söylediklerini kabul etmemek kadar vebali vardır. O gün, Allah’ın celali ve azametinin korkusu, bütün insanları sarar.

Dünyada hükümran olanlar teker teker yok olup gider. O’nun mülkü ise bakidir. Kıyamet gününde herkes O’na döner. Allah dostlarının mülkleri, izzet ve zenginlikleri ve Allah’ın onlara olan ikramı da o gün meydana çıkar. Kafirlerle mücadele edenlerin yiğitliği karşı karşıya geldiklerinde gösterdikleri sebat iledir, salihlerin yiğitliği nefislerine, şeytana ve insan şeytanları olan kötü arkadaşlara karşı durabilmekle, havvassın (Allah’ın seçkin kullarının) yiğitliği ise dünyaya, ahirete ve Allah dışında hiçbir şeye değer vermemektedir.

Dindar kimselerle hemhal olur, onları seversen elin zengin olur, gönlün nifaktan kaçar. Münafıklar ise amelsiz riyakarlardır. Allah ancak senden kendi rızası için yaptığın amelleri kabul eder. Amellerinin dış görünüşünü değil, hakikatini kabul eder. Nefsin, şeytanın ve dünyanın hoşlanmayacağı amelleri kabul eder. Amel et ve ihlaslı ol. İşlediğin amele de hiç bakma. Allah,insanlar için değil, ancak kendi rızası için yaptığın amelleri kabul eder.

Yazık sana!

İnsanlar için amel işliyorsun ve Allah’ın onu kabul etmesini bekliyorsun. Bu beklenti, boşu boşuna bir hevestir. Oburluğu, şişmanlığı ve aşırı sevinci terk et. Neşeyi azalt, hüznü artır. Çünkü sen hüzün yurdundasın, zindandasın. Peygamberimiz (s.a.v) daima düşünür, az sevinir, çok üzülür, az gülerdi. Gülüşü de sahabelerin kalplerini okşamak için küçük bir tebessümden ibaretti.

İman sahibi, güler yüzü ile hüznünü saklar, dışı kazanç uğruna çalışır durur, içi ise Rabbi ile birlikte sükunet içindedir, dışı ailesi için, içi ise Rabbi içindir. Sırrını ne ailesine, ne çocuğuna, ne komşusuna, ne de insanlardan herhangi birine açmaz

vesselam…!!!

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ