Kur'an Yurdu

Hakka Süresi Meali

Hakka Süresi Meali

Hakka Süresi 1. Ayet: Hakka (gerçekleşmesi muhakkak olan)

Hakka Süresi 1-2. Ayet: Nedir o Hakka? Ve o Hakka’nın ne olduğunu sana ne bildirdi?

Hakka Süresi 4. Ayet: Semud ve Ad kalpleri dehşetle ürperteni yalanladılar

Hakka Süresi 5. Ayet: Semud’a gelince onlar aşırı şiddetli olan (bir ses) ile helak edildiler

Hakka Süresi 6. Ayet: Ad’a gelince, onlar da ıslıklı ve azgın bir fırtına ile helak edildiler

Hakka Süresi 7-8. Ayet: O rüzgarı yedi gece ve sekiz gün peş peşe musallat kıldı. O kavmi o süre içinde içleri boşalmış hurma kütükleri inmişler gibi yere yıkılmış görürdün. Şimdi onlardan geriye kalanı görüyor musun?

Hakka Süresi 9-10. Ayet: Firavun’da, ondan öncekiler de, altı üstüne gelen kasabalar halkı da hep hata işlediler. Böylelikle Rabbinin resullerine isyan ettiler. Bundan ötürü o da kendilerini oldukça şiddetli bir yakalayışla yakalayıverdi.

Hakka Süresi 11-12. Ayet: Şüphesiz ki su, haddini aştığı sırada sizleri gemide biz taşıdık. Onu sizin için bir ibret kılalım ve onu belleyen kulak da bellesin diye

Hakka Süresi 13-14. Ayet: Artık Sur’a tek bir üfürüş üfürüldüğünde, Yer ve dağlar kaldırılıp birbirlerine bir defa çarpılarak toz olduklarında

Hakka Süresi 15-16-17-18. Ayet: İşte o günde olan olmuştur. Gök yarılmış ve o günde o gevşemiş olacaktır. Melek(ler) de onun çevresinde olacak(lar). O günde üstlerinde bulunan sekiz (melek) Rabbinin Arşını yüklenir. O günde -hiçbir şeyiniz gizli kalmaksızın- arz olunursunuz.

Hakka Süresi 19-20. Ayet: Kitabı sağından verilmiş olana gelince der ki :’İşte alın okuyun kitabımı. Ben zaten hesabıma gerçekten kavuşacağımı biliyordum.

Hakka Süresi 21-22-23. Ayet: Artık o hoşnut bir yaşayış içindedir. Yüksek bir cennette, Devşirilecek meyve(leri) yakındır

Hakka Süresi 24. Ayet: Geçmiş günlerde peşinen işledikleriniz sebebi ile afiyetle yiyin için

Hakka Süresi 25-26-27. Ayet: Kitabı sol tarafından verilen kimseye gelince, o da der ki: Keşke kitabım verilmeseydi. Ve keşke hesabımın ne olduğunu bilmeseydim. Keşke bu (iş) bitmiş olsa idi.

Hakka Süresi 28-29. Ayet: (Çünkü) malımın bana faydası olmadı. Saltanatım da beni bırakıp gitti.

Hakka Süresi 30-31-32. Ayet: Yakalayın onu, ellerini de boynuna bağlayın onun. Sonra cehenneme ulaştırın onu. Sonra onu yetmiş arşın uzunluğunda bir zincire vurun.

Hakka Süresi 33-34. Ayet: Çünkü o azametli Allah’a iman etmezdi. Yoksulu yedirmeye de teşvik etmezdi.

Hakka Süresi 35-36-37. Ayet: Artık bugün burada onun hiçbir yakın dostu yoktur. Gıslinden başka hiçbir yiyeceği de yok. Onu da ancak hata işleyenler yer.

Hakka Süresi 38-39. Ayet: Hayır, yemin ederim ki gördüğünüz şeylere, Görmediğiniz şeylere de

Hakka Süresi 40-41-42. Ayet: Muhakkak ki o şerefli bir elçinin okuduğu sözdür. O bir şair sözü de değildir, ne kadar az inanırsınız. Bir kahin sözü de değildir, ne kadar az düşünüp, ibret alırsınız?

Hakka Süresi 43. Ayet: O alemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.

Hakka Süresi 44-45-46. Ayet: Eğer bazı sözleri uydurup, bize isnad etseydi. Biz onu elbette kudretimizle alıverirdik. Sonra da kalbinin damarını elbette koparırdık

Hakka Süresi 47. Ayet: O zaman da sizden hiçbir kimse bunu ona yapmamıza engel olamazdı.

Hakka Süresi 48. Ayet: Doğrusu o takva sahipleri için bir öğüttür

Hakka Süresi 49-50-51. Ayet: Aranızda yalanlayanlar olduğunu da elbette biliriz biz. Ve şüphesiz ki o kafirler için bir hasrettir. Ve muhakkak ki o kesin bilginin gerçeğidir

Hakka Süresi 52. Ayet: O halde büyük Rabbini adı ile tesbih et.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ