Kur'an Yurdu

Ey Dünya Tutkusu ile Yanıp Tutuşanlar

Ey Dünya Tutkusu ile Yanıp Tutuşanlar

Yazık Sana !

Dünya tutkusu ile kibri birleştirdin. Bunlar öyle özelliklerdir ki böyleleri tövbe etmedikçe kurtulamazlar. Akıllı ol. Sen kimsin, nesin, hangi şeyden yaratıldın, niye yaratıldın? Bütün bunları düşün ve büyüklenme. Ancak Allah’ı, peygamberlerini ve güzel kullarını tanımayan bilgisizler büyüklenir.

A kıt akıllı !

Büyüklenerek yücelik elde etmek istiyorsun. İşi tersine döndür ki istediğini bulasın. Çünkü peygamberimiz (s.a.v): ‘Kim Allah’a karşı alçak gönüllü davranırsa Allah onu yüceltir, kim de büyüklenirse Allah onu alçaltır’ buyurmuştur.

Kim ahirete razı olursa dünya onun ayağına gelir, kim aza razı olursa çok onun ayağına gelir, kim alçaklığa, zillete razı olursa yücelik bulur. Zillete razı ol ki senin hakkında durum tersine dönsün. Kim kadere boyun eğer, rıza gösterirse her şeye gücü yeten Allah onu yüceltir. Tevazu ve edep seni Allah’a yaklaştırır. Büyüklenme ve edepsizlik ise uzaklaştırır. Kulluk düzeltir ve yaklaştırır, günah ise seni bozar ve uzaklaştırır

Ey köşkler ve evler yapıp ömrünü dünyayı kalkındırmak yolunda harcayan!

Düzgün bir niyetin, gayen olmaksızın ufacık bir şey dahi olsa yapma. Çünkü dünyada bina yapmanın temeli düzgün niyettir. Nefsine,heva ve hevesine uyarak bina yapılmaz. Cahil kimse dünyada hiçbir hikmet gözetmeden Allah’ın kaza ve kaderine ve tasarruflarına bakmadan sırf nefsine, heva ve hevesine, doğasına ve alışkanlığına uyarak bina yapar. Hiç kuşkusuz böyle yaparken düzgün bir niyet taşımaz, yaptığının hayrını görmez ve yaptığı binaya başkası oturur. Kıyamet gününde ona ‘Bu binayı ne ile yaptın?’, ‘Nereden buldun da buraya harcadın’, ‘Böyle bir harcama yapmadaki gayen nedir?’ diye sorulur. Kısacası her şeyden sorguya çekilir.

Dünyayı arama ve dünyaya ait hiçbir şeyden dolayı öfkelenme. Çünkü bu,s irkenin balı bozduğu gibi senin kalbini bozar.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ