Kur'an Yurdu

Ey Cemaat ! Ey Dünyanın Kulları ! Yazık Sana

Ey Cemaat ! Ey Dünyanın Kulları ! Yazık Sana

Ey cemaat!

İslam ağlıyor ve eli başında yardım istiyor, o günahkarlardan, fasıklardan, bid’at ve dalalet sahiplerinden, zalimlerden, yalancılık giysisini kuşananlardan, içlerinde olmayan şeyi iddia edenlerden kurtulmak için yardım istiyor. Senden öncekilere ve seninle birlikte olanlara emrederken, yasaklardan yerken ve içerken bir bak. Onlar hiç olmamış gibiler. Kalbin ne kadar katı. Köpek sahibine avında, ekininde ve besi hayvanlarında yardım eder, onları bekler. Sahibini gördüğü zaman onun yanına sokulur. Bunca iyiliğe rağmen, sahibi ona akşam yemeğinde bir lokma veya birkaç lokmacık verir, az bir şey yedirir. Sen ise Allah’ın nimetlerini doyasıya yiyorsun ama onun istediğini vermiyorsun, hakkını ödemiyorsun, emirlerine karşı geliyorsun, sınırlarını korumuyorsun.

A dünyanın kulları !

A ahiretin kulları !

Siz ne Allah’ı, ne dünyayı, ne de ahireti biliyorsunuz. Siz duvar mısınız? Birinizin putu dünya, diğerinizin ki ahiret, öteki insanlara kul olmuş, berikinin putu şehvet ve lezzet. Bir diğerinin amacı övülmek ve insanlar tarafından kabul edilmek peşinde.

Yazık sana !

Ey Allah’a itiraz eden .Ondan şikatçi olan! Boş sözler sarfetme ve saçmalama. Olacağa çare yoktur ve kimse kazanın önüne geçemez. İşi sahibine bırakırsan rahat edersin. Şu gündüzü ve geceyi geri çevirebilir misin? Sen istesen de istemesen de gece ve gündüz birbiri ardınca devam eder. Allah böyle yazmış, senin yararına veya zararına böyle takdir eylemiş. Fakirlik gecesi gelince ona selam ver ve zenginlik gündüzüne veda et. Hastalık gecesi gelince onu güzelce buyur et ve afiyet gündüzüne elveda de. İstemediğin bir şeyin gecesi gelince, onu güzellikle karşıla, sevdiğin şeylerin gecelerine veda et. Hastalık, fakirlik ve onur kırıklığı gecelerini dingin bir gönülle karşıla. Allah’ın kaza ve kaderinden hiçbir şeye karşı gelme ki helak olursun, imanın gider, kalbin bulanır ve sırrın ölür. Allah (c.c) göndermiş olduğu kutsal kitaplardan birinde şöyle buyurmuştur: ‘Ben O Allah’ım ki Benden başka İlah yoktur. Kim Benim kazama gönülden teslim olur, verdiğim sıkıntılara sabreder, nimetlerime şükrederse, katımda onu sıddıklar zümresine yazarım. Kim de benim kazama gönülden teslim olmaz, verdiğim sıkıntılara sabretmez ve nimetlere şükretmezse kendine Benden başka bir Rab arasın’

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden

.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ