Kur'an Yurdu

Evlenilecek Kadında Ve Erkekte Aranan Özellikler

Evlenilecek Kadında Ve Erkekte Aranan Özellikler

Evlenilecek Erkek Erkekleri

Kadında olduğu gibi evlenecek erkeklerde de aranacak özellikler, huylar ve hasletler vardır. Damat adayını önce aile reisi ve çevresi tanımalı, onun ahlak, fıtrat, sıhhat ve iş yönlerini araştırmalıdır. Ahlakı kötü, dini terbiyesi zayıf, aile hukukuna uymamasından korkulan kimselere kızını vermemelidir. Bir de kültür farkına dikkat etmelidir.

Kız tarafı damadı tanırken çok ihtiyatlı davranmalıdır. Bu karar kız için çok önemlidir. Çünkü kız nikah ile bir erkeğin yönetimine girmektedir. Herhangi bir kötü durumda kendini kolayca kurtaramamakta; hemen ayrılamamaktadır. Erkek ise bu konuda daha rahat hareket imkanına sahiptir.

Bu konuda kadının yapısı yanında toplumun yanlış anlayışı da sıkıntıyı artırmaktadır.

Kızını zalim, fasık, bid’at ehli, büyük günahlara dalan, din terbiyesi almamış ahlaksız birine veren kimse, kusur işlemiş olur. Ayrıca kötü ahlsklı kimseyi tercih ederek akraba hukukunu bozduğu ve damat seçme hakkını kötüye kullandığı için, yüce Allah kendisine hesap sorar.

Adamın biri Hasan-ı Basri’ye (rah), ”Kızımı isteyen birçok kişi var, hangisine vereyim?” deyince, Hasan-ı Basri (rah),”Yüce Allah’tan korkana ver; çünkü o, kızını severse, ona iyi bakar; sevmezse zulmetmez” demiştir.

Sadece parası için tercih edilen pek çok erkek, maalesef ailesini mutlu edememiştir.

Hadiste, erkeklere dindar kadını tercih etmeleri tavsiye edilirken, aynı tavsiye kadına da yapılmaktadır.

Erkek, kadının kabullenemeyeceği şekilde farklı bir yapıya ve sevimsiz bir görüntüye sahipse, sırf parası için veya çevresinin hatırına evlendirilmemelidir.

Akıllı, dürüst, doğru sözlü, terbiyeli ve sevimli bir erkek fakir olsa, bir zararı olmaz. İnsan kısa zamanda maddi fakirliğine bir çare bulabilir, fakat ahlak fakirliğine çare bulmak, dengeli insan olmak çok zordur. Bunun için hadis-i şerifte, akıllı ve ahlakı güzel bir erkeğin evlenme teklifinin geri çevrilmesi cemiyet için çok zararlı görülmüştür.

Damat adayı ile gelin adayının fıtrat ve fikir uyumu da dikkate alınmalıdır. Fıtratları değişik kimseler, ne kadar dindar da olsalar anlaşamazlar. Birinin zevk aldığı şey diğerine acı verir. Birinin hoş gördüğünü diğeri boş görür. Bu durumda yuva ancak idare ile devam eder. Karı koca belki Allah’tan korkup kullardan utandıkları için boşanmazlar, fakat biri diğerinin dört gözle ölümünü bekler.

Adayların beden ve yaş uyumu da önemlidir. Vücut yapıları ve yaş seviyeleri çok farklı olan ailelerin ister istemez sorunları olur.

Erkeğin yaş olarak kadından biraz büyük, tecrübe olarak ileride, ilim yönünden daha yüksek ve hal olarak daha olgun olması güzel bulunmuştur; çünkü erkek evin reisi olacaktır. Reislik, bazı özel kabiliyetler ister.

Yine erkeğin meslek, sanat, kariyer ve maddiyat olarak kadından üstün veya onunla eşit durumda olması tercih edilmelidir.

Allah Resulü (s.a.v), Hz. Ali’ye ve onun şahsında bütün ümmete şu tavsiyede bulunmuştur: ”Ya Ali, şu üç şeyi geciktirme: Vakti gelen namazı, hazırlanmış cenazeyi, dengini bulduğun zaman kızını evlendirmeyi.(1)”

Evlenilecek Kadın Özelikleri

Evlenmek mutlu olmak içindir. Mutluluk güzel geçime bağlıdır. Güzel geçimin temeli güzel ahlaktır. Sonra diğer şartların güzel olması gelir. Ailede tek taraflı mutluluk olmaz. Ailede koca gibi kadın da sevgi ve huzurdan payını almalıdır. Herkesin mutluluk tarifi, şekli ve sebebi aynı değildir. Fakat biz mutluluk deyince dünya ve ahirette devam eden huzuru kastediyoruz. Böyle bir huzura yardımcı olacak kadında şu özelliklerin bulunması tavsiye edilmiştir:

∟ Dinine bağlı, saliha biri olması.

∟ Ahlaklı, güzel huylu olması.

∟ Güzel olması.

∟ Mehrinin az olması.

∟ Çocuk doğurmaya elverişli olması.

∟ Bakire olması.

∟ Güzel bir çevrede yetişmesi.

Kaynak: Turan Yazılım – Müşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

1-Tirmizî, Salât, 13; Ahmed, Müsned, 162; Tebrîzî, Mişkâtü’l-Mesâbih, nr. 605; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, 7/132 (Kitâbü’n-Nikâh, nr. 14059).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ