Kur'an Yurdu

Dua: Kulluğun Özü ve İbadetin Ruhudur

Dua: Kulluğun Özü ve İbadetin Ruhudur

Muhterem Müslümanlar!

İnsan hayatının en değerli anı, yüce Allah’a yönelip onunla baş başa kaldığı zamandır. Allah ile baş başa kalmanın en güzel yolu da duadır.

Dua, kulluğun göstergesi ve Peygamber Efendimiz’in beyanı ile de ibadetin özüdür.

Dua; inanma, dayanma ve isteme içerisinde bulunan insanı rahmeti sınırsız, mutlak kudret sahibi Allah’a bağlayan manevi bir bağdır.

Dua, kişiye Allah ile birliktelik bilinci kazandıran ve müminin zamanını manen diri yaşamasını sağlayan bir disiplindir. zaman, kişiye verilmiş büyük bir emanet ve nimettir.

Dua ile mümin, zamanı diri tutar. Dua ile iç içe yaşayanın her anı ve her davranışı bilinç yüklüdür. Allah’ın rahmeti, böyle bir mümini bir bahar serinliği gibi sarar. Artık o, günlük hayatının her aşamasında Rabbini unutmaz. Hangi işle uğraşırsa uğraşsın, kalbi ve gönlü Rabbi ile beraberdir. Dünyevi işleri ile meşguliyeti, onu Allah’ı hatırlamaktan alıkoymaz. Ne ticareti, ne alışverişi onun Allah’ı anmasına engel olabilir. Bir taraftan dünyevi kazançlarını elde ederken diğer taraftan gönlü kendisini seven, koruyan ve gözetenle beraberdir. Bu haliyle o “Beni anın ki ben de sizi anayım… (1)” ayetini hayatında fiili olarak uygulamış olur.

Değerli Müminler!

Hiç kimsenin sesimizi duymayacağı yerde sesimizi duyan hiç kimsenin bizi göremeyeceği yerde bizi gören, hiç kimsenin bilemeyeceği niyetlerimizi bilen, düşüncelerimizi ve sırlarımızı bilen, hiç kimsenin yardım edemeyeceği durumlarda bize yardım edebilecek olan, hiç kimsenin bizi umursamadığı zamanlarda bizi dikkate alanın rahmet ve sevgisine mazhar olmaktan öte bir mutluluk düşünülebilir mi?

Nitekim Cenab-ı Allah “Bana dua edin, bende sizin duanıza karşılık vereyim (2)” buyuruyor. İşte bu dua ve bu sevgi rahmet kaynağına bağlanma başvurusudur. Bu bakımdan dua ile yaşamak huzur ile yaşamaktır.

Muhterem Müminler!

Allah kalıplara ve şekillere değil, kalplere bakar. Kalp kötülüklerle dolu ise ona değer vermez. Bundan dolayı Hz Peygamber “Allah Teala, gafil bir galpten hiçbir duayı kabul etmez” buyurmuştur.

Öyleyse sadece sıkıntılı anlarımızda değil, her zaman Rabbimize dua edelim. Unutmayalım ki duada öneli olan içten, gösterişten uzak bir şekilde sadece Allah’tan istemektir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberde Öğütler / bkz: 76-77

(1- Bakara 152) (2- Mümin 60)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ