Kur'an Yurdu

Cemaatle Namaz Kılmak

Cemaatle Namaz Kılmak

Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kişinin cemaatle kıldığı namaz, evinde ve dükkanında kıldığı namazdan yirmi küsür derece daha faziletlidir

Abdullah b. Mes’ud (r.a) şöyle demiştir: “Yarın Müslüman olarak Allah’ın huzuruna çıkmak isteyen kimse ezan okunan camilerde beş vakit namaz kılmaya baksın. Çünkü bu namazlar sünne-i hüdadır. Yüce Allah peygamberimize sünnen-i hüdayı vermiştir..Evinde bir namaz kılma yeri olmayan kimse yok! Şu cemaate gelmeyen kişi gibi namazları evinizde kılarsanız peygamberimizin sünnetini terk etmiş olursunuz.

Peygamberimizin sünnetini terk ederseniz dalalete düşersiniz. Ben, münafıklığı belli olan münafıklardan başka hiç kimsenin cemaatten geri kaldığını görmedim. Hatta ben iki kişinin koltuğuna girip saftaki yerine kadar götürülen adamları gördüm”

Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Münafıklara en ağır gelen namaz yatsı ve sabah namazıdır. Eğer onlar bu iki namazın ecrini bilmiş olsalardı sürünerek de olsa bu namazları kılmaya gelirlerdi. Ezanın okunmasını ve namazın kılınmasını isteyip sonra bir adama insanlara imamlık etmesini emretmeyi, sonra da ellerinde odun demetleri bulunan birtakım adamlarla gidip namaza gelmeyen bazı kimselerin evlerini yakmayı ciddi bir şekilde içimden geçirdim”

Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa gecenin yarısını namazla geçirmiş gibi olur. Kim de yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılarsa gecenin tamamını namazla geçirmiş gibi olur.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C:1 / bkz: 117-118

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ