Kur'an Yurdu

Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek

Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek

Allah’ın işlerine rıza gösterin. Çünkü o sizi sizden daha iyi bilir. Sizin yararınıza olan her işten sizi haberdar etmez. Allah (c.c): ‘Olur ki bir şeyden hoşlanmazsınız. Halbuki o sizin için daha hayırlıdır. Bir şeyi de istersiniz. Halbuki o sizin için daha kötüdür. Allah bilir, siz bilemezsiniz (Bakara’216)’ buyurmuştur. Başka bir ayette ise: ‘Sizin bilmediğiniz daha nice şeyler yaratır (İsra’85)’ buyurmuştur. Yine: ‘Size çok az bilgi verilmiştir’ buyurmuştur.

Kim Allah’ın yoluna girmek isterse, yola girmeden önce nefsini eğitsin. Nefis kötü huyludur. Çünkü kötülüğü emreder. Hakk’ın huzurunda ne yapacaksın? Ona doğru nasıl varacaksın? Huzura varıncaya kadar nefsinle mücadele et. Huzura erdiği zaman onu da yanına alıp Allah’ın kapısına gidebilirsin. Nefsini eğitmeden, güzel davranmayı ve Allah’ın vaadine ve tehdidine boyun eğmesini öğretmeden ona uyma. O kördür, dilsizdir, sağırdır, bozuktur. Rabbini bilmez ve Ona düşmandır. Mücadelen süreklilik kazanınca nefsin gözleri ve dili açılır, kulağı duymaya başlar, bozukluğu ve bilgisizliği kalmaz.

Nefsini dünyanın, kalbini ahiretin,, sırrını Mevla’nın yanında bırakırsan halvetin Allah’la yakınlaşmanı sağlar.

Şimdi ahir zamandır.

Bu zamanda değiştirmeler çoğaldı. Bu bozukluk, münafıklık ve kesat zamanıdır.

A münafık !

Sen dünyanın ve insanların kulusun. Onlara gösteriş yapıyor, amellerini onlar için yapıyor ve Hakk’ın seni gördüğünü unutuyorsun. Ahiret için çalışıyor görünüyorsun ama tüm işlerin ve yönelişin dünyaya. Peygamberimiz (s.a.v): ‘Kul ahireti isteyip dilemediği halde ahiret amelleri ile bezenirse göklerde adı ve soyu anılarak lanet edilir’ buyurmuştur.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ