Kur'an Yurdu

Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun

Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun

Alah’a kulluk nerede? Kulluğun hakkını vererek yerine getir ve diğer bütün işlerinde yetecek miktarla kanaat et. Sen efendisinden kaçmış bir kölesin. O’na dön, emrini yerine getirip yasaklarından uzak durarak, yazgısına sabredip şikayet etmeyerek O’nun önünde eğil. Efendine kulluğun layıkıyla olup her şeyin yeter miktarı Hakk’tan sana gelince Allah (c.c): ‘Allah kuluna kafi değil midir (1) ‘buyurur.

Senin O’na kulluğun sağlam olunca seni sever, kalbinde onun sevgisi güçlenir ve hiç uğraşmadan ve başkalarıyla beraberlik istemeden seni kendine yaklaştırır. Böylece bütün hallerinde ondan hoşnut olursun.

Artık bütün genişliğine rağmen yeryüzünü sana dar etse, kapıları teker teker yüzüne kapasa ona kızıp da başkasının kapısına gitmez, başkasının yemeğini yemez, Musa (a.s)’ın kervanına katılırsın. Şöyle ki Allah (c.c) onun hakkında ‘Süt anneleri ona önceden haram kılmıştık (2)’ buyuruyor. Rabbiniz herşeyi görür, her yerde hazırdır.

Yazık be sana!

Allah’ı tanıyor, sonra dönüp inkar ediyorsun. Ona yüz çevirme. Aksi takdirde bütün hayırlardan yoksun kalırsın. Daima O’nunla beraber ol ve Onsuzluğa katlanma .Bilmez misin ki sabreden başarır. Bu gaflet, bu acelecilik nedir?

Allah (c.c) ‘Ey iman edenler! Sabredin, sebat gösterin, hazırlıklı ve uyanık bulunun ve Allah’tan korkun ki başarıya erişebilesiniz” buyurmuştur. Sabır hakkında Kur’an da pek çok ayet vardır. Bu ayetlerde sabrın güzelliğinden, sabredenlerin alacağı mükafattan ve her iki cihan da rahat edeceklerinden söz edilir. Sabırdan ayrılmayın, her iki cihanda iyilik görürsünüz,

vesselam…!!!

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ