Kur'an Yurdu

Al-i İmran Süresi 192 ve 193. Ayetin Tefsiri & Abdülkadir Geylani

Al-i İmran Süresi 192 ve 193. Ayetin Tefsiri & Abdülkadir Geylani

Ey Rabbimiz, sen kimi ateşe atarsan onu aşağı ve rrezil etmişsindir, zalimlerin hiçbir yardımcısı yoktur (Al-i İmran 192)”

Ey Rabbimiz, senin bu dünya geçidinde hepsettiğin, azap verdiğin ve huzurundan kovduğun insanlar, haksızlık edip senden başkasına yönelenlerdir. Kendilerini dünya karanlığında koyanların ve kendilerini oradan kurtaracak, senin gönderdiğin peygamberlerden ve evliyadan başka kimse yoktur. Onları bize gönderen, gönderdiğin peygamberlerle bizim doğru yola çıkmamızı isteyen sensin.

Ey Rabbimiz, rabbinize iman ediniz diye çağıran bir davetçiyi duyduk ve iman ettik“. Ey Rabbimiz, bize acıyan bir davetçinin senin tevhidine iman etmemizi istediğini duyduk ve iman ettik. Ey dünya karanlığında yolunu şaşıranlar, sizi varlık nuru ile yetiştiren Allah’ın tevhidine yönelin diye çağırıyordu. Biz de onun emrine tutundul.

Ey Rabbimiz, bizim günahlarımızı bağışla, fenalıklarımızın üstünü ört, bizim canımızı günahsız olanlarla beraber al (Al-i İmran 193)”

Ey Rabbimiz! O Peygamberin aydınlattığı yolda bizi vahdet-i zatınla ilme’l-yakin mertebesine eriştir. Oraya yerleştikten sonra biizm günahlarımızı affet. O günahlar bizim benliğimizdir ki onun yüzünden senin huzuruna varmaktan mahrum kalıyoruz.

Senin lütuf ve kereminle ayne’l-yakin mertebesine ulaşabiliriz ve cemaline ayne’l-yakin derecesinde yaklaşabiliriz. Bizim kötülüklerimizi de temizle. Yani ikiliği hissettiren kötü huylarımızı temizle ki senin lütuf ve kereminle hakka’l-yakin mertebesini elde edelim. Ondan sonra da bizi yokluk fezasında Allah’ta yok olan günahsızlarla, onun bekası ile baki olanlarla beraber kıl

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 387-388

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ