Kur'an Yurdu

Al-i İmran Süresi 156-157 ve 158. Ayetin Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 156-157 ve 158. Ayetin Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 156. Ayet: Ey iman edenler! Sizler, inkar edenler ve yeryüzünde sefere çıkan veya savaşan kareşleri hakkında; Eğer bizim yanımızda kalsalardı ölmezler, öldürülmezlerdi diyenler gibi olmayın. Allah bu kanaati onların kalplerine (kaybettikleri yakınları için onulmaz) bir hasret (yarası) olarak koydu. Can veren de alan da Allah’tır. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görür.

Al-i İmran Süresi 157. Ayet: Eğer Allah yolunda öldürülür ya da ölürseniz, şunu bilin ki, Allah’ın mağfireti ve rahmeti onların topladıkları bütün şeylerden daha hayırlıdır.

Al-i İmran Süresi 158. Ayet: Andolsun, ölseniz de öldürülseniz de Allah’ın huzurunda toplanacaksınız.

Al-i İmran Süresi 156-157 ve 158. Ayetin Tefsiri

Yüce Allah mümin kullarını, yolculuklarda ve savaşlarda öldürülen yakınları için “Yolculuğa ve savaşa çıkmasalardı başlarına bunlar gelmezdi” diyen inançları bozuk kafirlere benzemekten sakındırarak şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Sizler, inkar edenler ve yeryüzünde sefere çıkan” yani ticaret ve benzeri sebeplerle yolculuğa çıkan “eya savaşan kardeşleri hakkında; Eğer bizim yanımızda kalsalardı ölmezler, öldürülmezlerdi” yani yolculukta ölmezler, savaşta öldürülmezlerdi “diyenler gibi olmayın Allah bu kanaati onların kalplerine (kaybettikleri yakınları için onulmaz) bir hasret (yarası) olarak koydu”. Yani yüce Allah onlarda bu inancı, ölülerine ve maktullerine olan haset acıları artsın diye yaratmıştır.

Yüce Allah onlara cevap olarak şöyle buyuruyor: “Can veren de alan da Allah’tır”. Yani, yaratma güç ve yetkisi yalnız O’nun elindedir. Her şey O’na dönecektir. O’nun dilemesi ve takdiri olmadan hiçbir şey dirilemez ve ölemez. Allah’ın kaza ve takdiri olmadan hiç kimsenin ömrü bir an bile uzamaz ve kısalmaz. “Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görür”. Yani, O’nun (c.c) bilmesi ve görmesi bütün yaratıklarında geçerlidir. Onların hiçbir şeyleri Allah’a gizli kalmaz.

“Eğer Allah yolunda öldürülür ya da ölürseniz, şunu bilin ki, Allah’ın mağfireti ve rahmeti onların topladıkları bütün şeylerden daha hayırlıdır” buyruğunda;

Allah yolunda öldürülmenin ve ölmenin de Allah’ın rahmet, afv ve rızasına, kavuşmanın vesilelerinden olduğu manası vardır. Bu, dünyada kalp onun fani malını biriktirmekten daha iyidir.

Yüce Allah daha sonra ölen veya öldürülen herkesin sonunun ve dönüşünün Aziz ve Celil olan Allah’a olduğunu ve onlara yaptıklarının karşılığını vereceğini; iyiliklerine iyilik, kötülüklerine de kötülükle mukabelede bulunacağını bildiriyor ve şöyle buyuruyor: “Andolsun, ölseniz de öldürülseniz de Allah’ın huzurunda toplanacaksınız”

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 553

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ