Kur'an Yurdu

Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin farz olma nedeni hades varken (abdestsiz iken) namaz kılma isteğidir Bunun delili ise şu ayettir; “Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın, baslarınızı mesh edip, topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın)” (bkz: Maide/6). ‘Bu ayette, hades durumu açıkça zikredilmiştir. Bununla birlikte ayet şunu da ifade etmektedir. ”abdestsiz iken namaz kılmak istediğiniz zaman abdest almalısınız”. Bu ayete göre

Abdestin farzı dörttür

1-►Yüzün yıkanması: Yüzün bir defa yıkanması farzdır. Yüz, alnın en üst tarafından saçın bittiği yerden çene altına kadar ve iki kulak yumuşakları arasında kalan yerdir.

Sakal sık ise yalnız üstünü yıkamak yeterlidir. Sakal seyrek ise altındaki cildin de yıkanması gerekir. Bıyık ve kaşlar hakkındaki durum da böyledir. Sakal altındaki deri görülmüyorsa sık, görülüyorsa seyrek sayılır.

2-► Ellerin dirseklerle birlikte yıkanması: Elleri ve kolları dirseklerle beraber bir kere her tarafına su değecek şekilde yıkamak farzdır. Parmaklarda dar olan ve altına su geçmeyen yüzük varsa, bunun oynatılması ve altına suyun geçirilmesi gereklidir.

3-► Başın dörtte birinin meshedilmesi: Başın dörtte birini kullanılmamış su ile bir defa mesh etmek farzdır. (Şafiilere göre farz olan miktar, bir saç teli de olsa başın bir kısmını mesh etmektir.)  Kolların yıkanmasından arta kalan yaşlıkla başın mesh edilmesi caiz değildir. Çünkü bu su kullanılmıştır.

4-► Ayakların topuklarla birlikte yıkanması: Ayakları topuklarla birlikte bir defa yıkamak farzdır. Topuk, ayakların iki tarafında çıkıntı halinde bulunan kemiklere denir. (Şafiilere göre abdestin farzı altıdır. Bu dört farza ilaveten yüz yıkanmaya başlandığında niyet etmek ve abdest organlarının yıkanmasında sırayı gözetmek de farzdır.)

Abdullah b.Ömer şöyle anlatıyor;

Hz Peygamber (s.a.v) ile birlikte Mekke’den Medine’ye dönüyorduk. Yoldan bir suyun başına geldik. İkindi vakti bir grup acele davrandı ve acele acele abdest aldı. Bir müddet sonra biz de yanlarına vardık. Onların topuklarına su değmediği görülüyordu. Bunun üzerine Hz Peygamber (s.a.v.); “Ateşte yanacak şu topukların vay haline! Abdesti güzel alın!” buyurdu.

Vücut yıkanırken iğne ucu kadar bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilecek, kulaklar ve göbek oyuğun yıkanması gerekir

Tırnaklar arasında kalan kurumuş çamurların ve göz çapakları gibi şeylerin altları da yıkanmalıdır

Bir özür sebebiyle sünnet olamamış kimsenin, organında toplanmış olan derinin içinin de yıkanması lazımdır. Ancak açılmasında bir zorluk olursa, o zaman içi yıkanmaz. Çünkü bu deri bedenin dışından sayılır. Buraya kadar gelen sidik ile abdest bozulur.

Suyun geçmesini engelleyecek şekilde dişlerin arasında nohut büyüklüğünde sert yemek parçası bulunmamalıdır. Vücudun hiçbir yerinde suyun geçmesini engelleyecek balık pulu veya çiğnenip kurumuş ekmek parçası gibi bir şeyde bulunmamalıdır. Çünkü bunların altına su geçmeyince, gusül sahih olmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ