Kur'an Yurdu

4 Kutsal Kitap

4 Kutsal Kitap

Peygamberlere indirilen kitaplar dört tanedir

∟ Hz Davud’a Zebur

∟ Hz Musa’ya Tevrat

∟ Hz İsa’ya İncil

∟ Hz Muhammed’e Kur’an-ı Kerim indirilmiştir.

Vehb b. Münebbih’tn gelen rivayete göre, Yüce Allah 100 tanesi sayfalar halinde olmak üzere semadan / gökten 104 kitap indirilmiştir. Bunlar da sırasıyla şöyledir;

∟ Hz Adem’in oğlu Hz Şit’e 50 sayfa

∟ Hz İdris’e 30 sayfa

∟ Hz İbrahim’e 20 sayfa indirilmiştir.

Diğer taraftan Hz Zülkarneyn ile Hz Lokman‘ın Peygamber olup olmadıkları ihtilaflıdır. Alimlerin çoğunluğuna göre Hz Lokman peygamber değil, bir hakim / filozof idi.

Zülkarneyn Kimdir?

Hz Zülkarneyn de yine peygamber olmayıp, salih bir kral/devlet başkanıydı

Rivayete göre Hz Ali’ye Zülkarneyn’in kim olduğu sorulunca; O’nun salih bir kimse olduğunu söylemiştir.

Kimi görüşlere göre de, Zülkarneyn adının verilmiş olması, hem Fars/İranlıların ve hem Rum/Bizanslıların meliki/kralı olmasındandı. Kimileri de, başının boynuza benzemesini / benzediğini ileri sürerek bu ismin verildiğini söylemişlerdir. Bazılarına göre de, doğu ve batının her iki uzak noktasına ulaştığı için, kendisine bu ünvanın verildiğini ileri sürmüşlerdir. Kimi görüşlere göre de kendisi iki karn / çağ ya da asır yaşadığından dolayı O’na bu isim verilmiştir.

Farklı bir görüş ise şöyledir; Kendisi rüyasında gençliğini görmüş ve Güneş’e öylesine yaklaşmış ki, Güneş’in iki noktasına / doğu va batısına neredeyse yaklaşmıştır. İşte bu rüyayı kavmine anlattığı için Güneş’in doğuş ve batış noktasına ulaşabilen / sahib olan anlamında Zülkarneyn denmiştir. Zülkarneyn’in asıl ismi İskender‘dir.

Kaynak: Ebu’l-Leys Semerkandi / Bostanü’l Arifin / bkz: 113-114

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ